Znani pisarze w Wadowicach – czyli kolejna odsłona „czyTOmanii”
IV edycja Wadowickiego Festiwalu Książki niestety już za Nami. Były to wyjątkowe chwile, spędzone w gronie znakomitych polskich pisarzy i w fantastycznej atmosferze.
W tym roku Festiwal został poświęcony fantastyce. Był to ukłon w stronę Stanisława Lema – czołowego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej, którego uznano literackim patronem 2021 roku. W ramach „Fantastycznej CzyTOmanii” do Wadowic przybyli znani i lubiani pisarze m.in. Jakub Ćwiek i Thomas Arnold.
Zaproszeni goście przybliżyli słuchaczom swoje ścieżki zawodowe, plany wydawnicze oraz opowiedzieli wiele zabawnych anegdot z życia pisarza i… nie tylko. Fani Thomasa Arnolda mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak powstał jego literacki pseudonim, dlaczego akcje wszystkich jego powieści toczą się w Stanach Zjednoczonych (mimo, że sam autor nigdy tam nie był) i jak wyglądała jego literacka droga z farmacji do pisarstwa. Z kolei Jakub Ćwiek opowiedział o swoich filmowych i literackich zainteresowaniach, wpływie popkultury na jego życie oraz przybliżył słuchaczom wiele ciekawych poglądów w kwestiach literackich i społecznych. Oczywiście jak przystało na stand-upera nie zabrakło zabawnych anegdot i dużej dawki poczucia humoru.
W ramach „Fantastycznej czyTOmanii” odbyło się także wirtualne spotkanie z Katarzyną Bereniką Miszczuk – wszechstronną pisarką, której znakiem rozpoznawczym jest nieoczywista mieszanka literackich światów. Pani Katarzyna zdradziła widzom, jak łączy pisarstwo z wychowaniem małego dziecka i medycyną, przybliżyła swoje plany wydawnicze oraz opowiedziała o adaptacji filmowej książki „Druga szansa” (którą obecnie można obejrzeć na Netflixie).
Oprócz spotkań autorskich największą atrakcją Wadowickiego Festiwalu Książki była premiera mobilnej gry miejskiej „Fioletowi Bankierzy”, podczas której można było wygrać fantastyczne nagrody – czytnik e-booków, słuchawki oraz gry planszowe. Startowi gry towarzyszyło spotkanie z lokalnym pisarzem Bartłomiejem Juchą – autorem książki “Bank Violettkäfer. Dział depozytów nadzwyczajnych”, będącej inspiracją do powstania wirtualnej rozgrywki. Warto podkreślić, że po zakończeniu Festiwalu gra jest nadal dostępna dla wszystkich użytkowników biblioteki (bez względu na wiek!). Wystarczy posiadać smartfon z dostępem do internetu, pobrać aplikację Action Track oraz zeskanować kod QR wkrótce dostępny na naszej strony internetowej.
W ramach „Fantastycznej czyTOmanii” odbyły się również ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży, takie jak: warsztaty z projektowania gier mobilnych, warsztaty robotyki oraz konkurs plastyczny LEMoniada – na najciekawszy ekologiczny model statku kosmicznego. Nie zabrakło też spotkań autorskich przeznaczonych dla młodszych czytelników m.in. z: Anną Czerwińską-Rydel i Wiesławem Drabikiem. Młodzież z kolei mogła wziąć udział w ciekawym wykładzie o Stanisławie Lemie, poprowadzonym przez polskiego pisarza fantastycznego i publicystę – Wojciecha Gunię.
To były wspaniały dwa dni spędzone w gronie ciekawych ludzi i w fantastycznej atmosferze. Każdy kto przybył na czyTomanię mógł liczyć na autograf zaproszonych gości, pamiątkowy wpis do książki oraz okolicznościowe gadżety od Biblioteki. Jednym słowem kto nie był, niech żałuje!
Festiwal objęty jest honorowym patronatem Burmistrza Wadowic i dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.